کودهای دامی

کودهای دامی

دستورالعمل پوساندن کودهای دامی(گاوی و گوسفندی)

شرایط محل و چگونگی قرار دادن پشته های کود دامی برای پوساندن کود(تولید کمپوست)

 1. محل مورد نظر باید دارای شیب 2تا4 درصد به سمت استخر(مکان جمع آوری زه آب)باشد.
 2. خاک منطقه مورد نظر باید متراکم (کوبیده شده ویا از جنس بتون)و غیر قابل نفوذ باشد وروی سطح خاک باید با لایه ای از سنگریزه با قطر کم پوشانده شود.
 3. ایجادخاکریز در اطراف پشته ها در کنترل زه آبورودی و خروجی موثر است.
 4. روش قرار دادن مواد اولیه به صورت پشته هایی با ارتفاع 1/2تا 1/8 مترو عرض3تا4متر است.
 5. طول پشته ها بستگی به فضای موجود دارد
 6. پشته ها به صورت منظم توسط زیرورو میشوند.
 7. اندازه گیری دمای توده کمپوست باید به صورت روزانه انجام شود.
 8. پس از یک تا دو روز از شروع فرایند دمای توده باید بیشتر از 48 درجه سانتیگراد باشد و به مدت چندین هفته در این دما باقی بماند.پس از این نرحله دما به 40 درجه سانتیگراد کاهش می یابد.
 9. اگر دمای توده بیشتر از 70 درجه سانتیگراد افزایش یافت باید کاهش دمای توده با به هم زدن مواد توده،اضافه کردن کاه و کلش یا خاک اره،کوچکترکردن حجم توده کمپوست و سوراخ کردن توده انجام شود.
 10. دما باید حداقل به مدت 14 روز در دمای 55 درجه سلسیوس یا بالاتر نگه داشته شود.
 11. درصورتی که دما به کمتر از 40 درجه سانتیگراد کاهش یافت توده باید زیرورو شود.
 12. اندازه گیری دمای توده با استفاده از دماسنج های با طول حداقل یک متر در حداقل 6 نقطه در هر ردیف در دو عمق سطح و مرکز توده انجام می گیرد.

کود دامی

برای خرید پسته،خرید پسته ارزان،پسته لوکس،پسته عمده،پسته رفسنجان،خرید مغز اینجا کلیک کنید

مدیریت تهویه کودهای دامی

 1. تهویه به طور طبیعی یا خروج هوای گرم انجام میشود.
 2. معمولا مخلوط کردن اولیه مواد تهویه کافی برای شروع فرایند کمپوست را فراهم میکند.
 3. استشمام بوی تخم مرغ فاسد از توده کمپوست نشانه ایجاد شرایط بیهوازی در توده است و باید توده کمپوست زیر و رو شود.
 4. مدیریت تهویه توده کمپوست با زیر و رو کردن توده انجام می گیرد.
 5. زمانی که دمای توده کمپوست کمتر از 43 درجه سانتیگراد شود توده کمپوست باید زیر و رو شود. زیر و رو کردن توده کمپوست میتواند هر 10 تا 15 روز یک بار انجام شود.مقدار رطوبت نیز باید به صورت روزانه با استفاده از تستفشار انجام شود.
 6. رطوبت کود باید به حدی باشد که نه خیلی کم وخشک باشد و نه خیلی زیاد باشد که با فشردن آن از کود آب چکه کند بلکه درحد متعادل باشد.
 7. اگر رطوبت توده زیاد باشد زیر و رو کردن توده رطوبت را کاهش میدهد.همچنین افزودن ترکیباتی مانند کاه و کلش و خاک اره میتواند از خروج آب از پشته جلوگیری کند. درصورتی که رطوبت توده کم باشد باید توده آب پاشی شود.
 8. آب پاشی یا به صورت دستی و یا با ماشین های آب پاش انجام میگیرد.

 

مطالب مرتبط

تاثیر کود جلبک دریایی بر درختان پسته

تاثیر کود جلبک دریایی بر درختان پسته

تاثیر کود جلبک دریایی بر درختان پسته : در اینجا قصد داریم به تاثیر کود جلبک دریایی بر درختان پسته، فواید و زمان آن بپردازیم. کود جلبک دریایی از مواد ارگانیک به وجود می‌آید و طیف گسترده ای از مواد غذایی با ارزش را برای مراحل مختلف رشد گیاهان در اختیار آنها قرار می دهد. […]

آبیاری زیرسطحی درختان پسته

آبیاری زیرسطحی درختان پسته سیستم آبیاری زیرسطحی درختان پسته در واقع همان سیستم قطره ای سطحی تکامل یافته است که در آن بسیاری از مشکلات نظیر تبخیر، گرفتگی منافذ، آسیب پذیری لوله ها و مزاحمت لوله ها برای ادوات کشاورزی حل شده است. که امروزه به دلیل کمبود منابع آبی مناسب در مناطق پسته کاری،استفاده […]

کاربرد کائولین بر درختان پسته

کاربرد کائولین بر درختان پسته

کاربرد کائولین بر درختان پسته کائولین ماده ای دور کننده است که اغلب این ماده را به عنوان پوشش دهنده مصرف می کنند. در اینجا می خواهیم به کاربرد کائولین بر درختان پسته بپردازیم. کائولین (سیلیکات آلومینیوم) پوشش سفید و یکنواختی را بر روی گیاهان ایجاد می کند، که موجب کاهش چشمگیر خسارت حشرات، آفتاب […]

کنترل گموز پسته

کنترل گموز پسته

کنترل گموز پسته: در اینجا به روش های کنترل گموز پسته می پردازیم که یکی ازمهمترین بیماری درختان پسته می باشد، که ممکن است براثر سهل انگاری و بی اطلاعی کشاورزان خسارات جبران ناپذیری ایجاد کند. علائم بیماری: تغییررنگ،فساد در پوست و قسمتی از چوب ناحیه ی طوقه ی ظاهر،غالبا با ترشح قطره های صمغ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *