زنجره آفت پسته

زنجره ی مو(انگور):

زنجره آفت پسته :زنجره ی مو(یا به ااصطلاح کشاورزان سیر سیرک یاجیرجیرک دشتی )از مهم ترین آفات درختان انگور در ایران است.خسارت آن در برخی باغ ها به 40- 50 در صد می رسد،زنجره آفت پسته نیز هست.درخت مو ،درختان دانه دار وهسته دار (سیب ،بادام ،هلو،آلبالو،به،گلابی)،انار گردو،سنجد،پسته و…ودرختان غیرثمر (نارون ،زبان گنجشک ،سپیدار،ازگیل ژاپنی،تبریزی،درخت ابریشم،نسترن…)میزبان های این حشره هستند.طول حشرات کامل نر حدود 20-24 میلی متر وطول حشرات کامل ماده حدود 22-28میلی متر است .رنگ بدن زنجره ی مو ،سبز روشن است .

زیست شناسی حشره:

بسته به هر منطقه فاز اواخر اردیبهشت تا اوایل تیر به بعد پوره های سن آخر (سن پنجم)زنجره آفت پسته به تدریج از خاک پای درختان خارج شده و از درختان یا علف های هرز و سنگ و کلوخه ها بالا رفته و روی آنها چسبیده و حشره ی بالغ یا کامل از پوسته ی پورگی خارج می شود و به این ترتیب حشرات بالغ به تدریج در طبیعت ظاهر می شوند واز این زمان تا اواخر مهر ممکن است در باغ ها دیده شوند.مدت زندگی حشرات کامل حداکثر دو هفته است و حشره ی ماده کمی بعد از ظهور ،جفت گیری نموده و از چند ده تخم تا چند صد عدد تخم در زیر پوست سر شاخه ها و شاخه های جوان قرار می دهد.

زمان باز شدن تخم ها :

این کار باعث خسارت به سر شاخه ها و شاخه ها می شود.حدودا طی یکماه تخم ها باز شده و نوزادان یا پوره های زنجره آفت پسته از آن خارج شده و روی خاک می افتند و از محل شکاف ها و درزها وخلل و فرج خاک و خصوصا از محل شکاف طوقه ی درخت در تماس با خاک وارد خاک شده و خود را به ریشه های جوان و نازک گیاه می رسانند و با خرطوم خود از شیره ی ریشه ها تا چند سال تغذیه می کنند.زنجره آفت پسته،مدام در خاک اطراف ریشه هاجابه جاشده ودر خاک ایجاد حفره ولانه های جدید می نمایدو خود را به ریشه های تازه رسانده ودر نتیجه باعث ضعف ومرگ ریشه  ها ودر نهایت ضعف گیاه می گردد.

عمق فعالیت پوره ها:

عمق فعالیت پوره ها به عمق خاک ونحوه ی توسعه ی سیستم ریشه بستگی دارد.هر عاملی که باعث کاهش عمق نفوذ ریشه شود،باعث افزایش فعالیت ،فشار وخسارت پوره ها روی سیستم ریشه ی گیاه خواهد شد.چرا که هم پوره ها ی یک زودتر به ریشه ها می رسند و هم برای جابه جایی در خاک ودسترسی به ریشه ها وهم بعدا یرای خروج از خاک به زمان و انرژی کمتری نیاز دارند.

به علاوه ،در خاک های دارای سنگریزه که حاوی رس و گچ و آهک بوده ولایه غیر قابل نفوذی برای ریشه ها ایجاد می کند،تراکم و فعالیت آفت «زنجره آفت پسته»بیشتر است.هر ساله پوره های سن آخر از خاک خارج شده وبالغ می شوند.زندگی یک نسل آفت حدود 4-7وحتی تا 17سال طول می کشد که بیشتر آن به شکل مرحله ی پورگی و داخل خاک روی ریشه های گیاهان میزبان سپری می شود.

خسارت :

خسارت های زنجره آفت پسته عبارتند از :
 •  تغذیه طولانی مدت پوره ها یا نوزادان از شیره ی گیاهی ریشه ها،
 • تخم ریزی حشرات ماده داخل سر شاخه ها ی جوان و در نتیجه صدمه ی مکانیکی به پوست و چوب و خشکیدگی وحتی شکستن آنها از محل تخم ریزی و
 • تغذیه ی حشرات کامل «زنجره آفت پسته»از سیره ی قسمت های هوایی گیاه که خسارت آن ناچیز است.
علائم ظاهری آلودگی وخسارت آفت عبارتنداز :
 •   کاهش رشد و ارتفاع گیاه
 • کاهش طول وتعداد شاخه ها و کاهش اندازه و زردی برگ ها
 • ضعف عمومی گیاه
 • وجود برآمدگی ها وشکاف طوطی زیگزاگی روی سر شاخه هایی که داخل آن تخم های حشره «زنجره آفت پسته»وجود دارد
 • خشکیدگی وشکسته شدن سرشاخه ها
 • رشد محدد چند سر شاخه از یک محل
 • وجود سوراخ هایی تا قطر یک سانتی متر در خاک پای درخت .(آواز خوانی و سر وصدای آفت در باغ ها از نشانه های ی ظهور ،وجود آفت ،فصل جفت گیری ،آلودگی باغ به آفت و احتمالا خسارت آن است.)

زنجره آفت پسته

روش کنترل :

کاربرد یک روش کنترلی خاص به تنهایی نتیجه کافی و قطعی در کنترل زنجره آفت پسته ایجاد نخواهد نمود ولازم است با به کارگیری تمامی روش های موثر غیر شیمایی و شیمیایی و زمان بندی اعمال هر روش اولا از اضافه شدن جمعیت آفت (پوره ها)در باغ جلوگیری کرد وثانیا جمعیت پوره ها را روی ریشه ها حذف کرد و یا به شدت کاهش داد.

روش های مدیریت آفت می تواند بر چند مرحله متمرکز شود:

 •  حذف یا کاهشعنی دار حشرات کامل
 • جلوگیری از جفت گیری و یا تخم ریزی حشرات بالغ
 • جلوگیری از ورود پو ره ها ی جوان به داخل خاک و روی ریشه ها
 • حذف ویا کاهش جمعیت پوره های روی ریشه ها(زنجره آفت پسته)
 •   جلوگیری از خروج پوره های نسل آخر و جلوگیری از تبدیل آنها به حشره ی بالغ .

انجام این مراحل طبق نظر کار شناسان این رشته تاثیر مهمی در کاهش آفت دارد.

خرید اینترنتی پسته ،خرید اینترنتی مغز پسته :

زنجره آفت پسته:

خرید اینترنتی مغز سبز پسته رفسنجان، خرید اینترنتی مغز پسته رفسنجان، خرید اینترنتی پسته لوکس، خرید اینترنتی پسته رفسنجان،

خرید اینترنتی پسته ارزان، خرید اینترنتی پسته، برای خرید پسته از وب سایت پسته دات کام به قسمت فروشگاه و برای خرید مغز پسته به قسمت مغز پسته مراجعه کنید .

زنجره آفت پسته

 

 

مطالب مرتبط

پودینگ پسته

پودینگ پسته

دسر پودینگ پسته از دسرهایی است که برای مجالس خاص شما بهترین گزینه است.

این دسر کاملا طبیعی است و بدون هیچ گونه مواد مصنوعی و رنگ خوراکی میباشد و با رنگ و طعم طبیعی پسته اماده میشود.

کودهای دامی

کودهای دامی

دستورالعمل پوساندن کودهای دامی(گاوی و گوسفندی)

شرایط محل و چگونگی قرار دادن پشته های کود دامی برای پوساندن کود(تولید کمپوست)

محل مورد نظر باید دارای شیب 2تا4 درصد به سمت استخر(مکان جمع آوری زه آب)باشد.
خاک منطقه مورد نظر باید متراکم (کوبیده شده ویا از جنس بتون)و غیر قابل نفوذ باشد وروی سطح خاک باید با لایه ای از سنگریزه با قطر کم پوشانده شود.
ایجادخاکریز در اطراف پشته ها در کنترل زه آبورودی و خروجی موثر است.
روش قرار دادن مواد اولیه به صورت پشته هایی با ارتفاع 1/2تا 1/8 مترو عرض3تا4متر است.
طول پشته ها بستگی به فضای موجود دارد
پشته ها به صورت منظم توسط زیرورو میشوند.
اندازه گیری دمای توده کمپوست باید به صورت روزانه انجام شود.
پس از یک تا دو روز از شروع فرایند دمای توده باید بیشتر از 48 درجه سانتیگراد باشد و به مدت چندین هفته در این دما باقی بماند.پس از این نرحله دما به 40 درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

قاووت گل گاو زبان

قاووت گل گاو زبان

قاووت گل گاو زبان یک شیرینی و معجون دارویی است .این قاووت دارای طبیعت گرم می باشد و از بارزترین خواص آن آرامبخش و نشاط آور بودن آن است .گل گاو زبان سرشار از آنتی اکسیدان ،ویتامینهای B، ویتامین C ،منیزیم ،کلسیم ،آهن و پتاسیم میباشد. به دلیل داشتن منیزیم از سرطان پیشگیری میکند. مواد […]

قاووت ساده

قاووت ساده  قهوه ای رنگ است که از بو دادن مخلوط چند بذر گیاهی و گیاهان دارویی به همراه شکر آسیاب و پودر کرده به دست می آید .قاووت ساده معجونی مقوی است. طبیعت قاووت گرم و آرام‌بخش است و بیشتر از آن به عنوان یک میان‌وعده  پر انرژی استفاده می‌شود. مواد تشکیل دهنده قاووت […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *