ریشه پسته وخصوصیاتش

ریشه پسته

خصوصیات ریشه پسته :

نقش های ریشه پسته در گیاه پسته عبارتنداز:

  1. جذب آب ومواد غذایی
  2. ثابت نگه داشتن گیاه و ایجاد لنگر برای آن
  3. ذخیره کردن مواد غذایی

در گیاهان خاکزی جذب آب و کلیه ی مواد معدنی عملا از طریق ریشه صورت می گیرد.البته آب و برخی از عناصر مانندCo2از طریق برگ ها نیز جذب می شوند.کما اینکه جذب شبنم ومه از طریق شاخه و برگ در ادامه ی حیات گیاه موثراست،ولی جذب از طریق شاخه وبرگ در مقایسه با مقدار جذب از راه ریشه بسیار ناچیزاست.نقش ریشه به عنوان لنگر گیاه نیز از بسیاری جهات حائزاهمیت است.

حیات درخت ارتباط مستقیم با ریشه دارد،بنابراین هنگام حفر گودال،شخم زدن و رفت وآمدماشین های سنگین در مسیر ریشه توجه به آسیب ندیدن ریشه ضروری است.استفاده از کودهای نامناسب و به کارگیری وسایلی که باعث ضربه خوردن به ریشه و پوسیده شدن آن می شوند،دراز دست دادن کیفیت درخت و کوتاه شدن عمر آن،تاثیر به سزایی دارند.

عوامل مهم در ثمر دادن گیاه:

یکی از عوامل مهم در ثمر دادن گیاه،عمود قرار گرفتن آن برای دسترسی به نور خورشید است .اگر هنگام کاشت از پروفیل استفاده شود،ریشه گیاه می تواند به عمق بیشتری نفوذ کند و به صورت قائم رشد کند.در غیر اینصورت ،در همان اوایل رشد ،به علت قرارگرفتن زیر پوشش علف های هرز و در نتیجه عدم دریافت نور کافی ،آسیب می بیند.از طرفی نفوذ ریشه به عمق زمین باعث دریافت بهتر آب توسط ریشه و طول عمر بیشتر گیاه ومقاومت آن در برابر باد،رانش ولرزش زمین می شود.گیاهی که ریشه ی عمیق دارد،در برابر سیل وشسته شدن خاک و سرمای طاقت فرسا دوام می آورد.

چند عامل مضر برای ریشه :

  1. تهویه کم در محیط ریشه از عوامل محدودکننده ی ریشه است.
  2. زخمی شدن ریشه با قطع شدن آن،سلامتی ریشه را به خطر می اندازد.
  3. کاهش یا افزایش غیر متعارف خاک،هردو،از عوامل محدودکننده ی رشدریشه به شمار می روند.
  4. غالبا دمای کم یکی از عوامل محدودکننده ی رشدریشه است وگاهی اوقات بالا رفتن درجه ی حرارت سطح خاک موجب متوقف شدن آنها می شود.برای اکثر گیاهان دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد در اعماق خاک برای رشد ریشه مناسب است. رشد ریشه درختان میوه در دمای 4/5 تا 7 درجه سانتی گراد متوقف و یا بسیار کنده می شود.

ریشه پسته

آیا می دانید که :

  • قبل از آنکه آب بتواند توسط ریشه ها جذب شود باید وضعیت خاصی را در خاک پیداکرده باشد.

همان طور که ریشه نمی تواند هر رطوبتی رااز خاک جذب کند خاک نیز اجازه ورود هر رطوبتی را به داخل ریشه نمی دهد.

  • پسته از جمله گیاهانی است که ریشه زایی محوری و قدرت تولید ریشه های فرعی در آن ضعیف است.

این گیاه در خاک های لومی کچی می تواند بیش از 2 متر در خاک نفوذ کند.

خرید آنلاین پسته ومغز پسته :

خرید آنلاین پسته ارزان رفسنجان، خرید آنلاین مغز پسته رفسنجان، خریدآنلاین پسته، خرید آنلاین پسته صادراتی، خرید آنلاین پسته لوکس، خرید آنلاین مغز پسته، پسته آجیلی برای خرید به وب سایت ما مراجعه و از قسمت فروشگاه پسته دات کام محصول مورد نظر خودرا انتخاب کنید .

 

 

 

 

مطالب مرتبط

آبیاری درختان پسته

آبیاری درختان پسته

آبیاری نهال پسته در 3سال اول با دوره آبیاری 7 الی 10 روز شروع،هنگام محصول دهی 14تا 20روز ودر درختان بارور 25تا 35روز،در تیرماه ومرداد وبقیه ماه ها بین 30تا 40روز است.

اگر تنش آبی در پسته شدید باشد پوست درخت ترک برداشته و به راحتی از ته جدا می شود.

هر چه بافت خاک سبک تر باشد ذخیره ی رطوبتی در آن کم تر است .

عمده ترین عاملی که به صورت غیر مستقیم به درختان پسته خسارت می زند،کمیت و کیفیت آب آبیاری است.

کمبود آبیاری درختان پسته باعث کمبود عناصر غذایی در درخت پسته می شود .

عناصر ماکرو،حرکت توده ای دارندو حرکت آنها قویا وابسته به میزان آب موجود در خاک است.

کمبود آب می تواند موجب کمبود ازت در گیاه شود.

پتاسیم-پسته

پتاسیم-پسته

پتاسیم : پتاسیم-پسته:پتاسیم برخلاف ازت وفسفر که بخش هایی از ساختمان مولکولی بسیاری از ترکیبات آلی در گیاهان را تشکیل می دهند. نمی توانند وارد ترکیبات مهم و تشکیل دهنده ی سلول مانند پروتئین،کلروفیل وکربوهیدرات شود. پتاسیم تقریبا در تمامی فرآیندهای متابولیسمی گیاه نقش دارد. پتاسیم به صورت یون،باصرف انرژی از خاک جذب شده و […]

خاک -پسته

خاک -پسته

انواع خاک برحسب بافت وساختمان : خاک -پسته:بافت خاک عبارت است از ابعادذرات تشکیل دهنده ی خاک بدون در نظر گرفتن جنس مواد تشکیل دهنده ی آن . به طول کلی دونوع بافت وجود دارد: بافت ریز (سنگین) بافت درشت (سبک) ساختمان خاک: نحوه ی قرار گیری یا به هم پیوستن ذرات تشکیل دهنده ی […]

جذب پتاسیم در پسته

جذب پتاسیم در پسته

پتاسیم وا دانستنی هایی در مورد آن: جذب پتاسیم در پسته:جذب پتاسیم در پسته در اردیبهشت نسبتا پایین تر است. ومیزان جذب پتاسیم در خاک در پایین ترین سطح خود قرار دارد. میزان پتاسیم در بهار زیریک در صدبرآورد شده است . این غلظت در طی رشدوتوسعه ی میوه به صورت شگفت انگیزی افزایش می […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *