ریشه پسته وخصوصیاتش

ریشه پسته

خصوصیات ریشه پسته :

نقش های ریشه پسته در گیاه پسته عبارتنداز:

  1. جذب آب ومواد غذایی
  2. ثابت نگه داشتن گیاه و ایجاد لنگر برای آن
  3. ذخیره کردن مواد غذایی

در گیاهان خاکزی جذب آب و کلیه ی مواد معدنی عملا از طریق ریشه صورت می گیرد.البته آب و برخی از عناصر مانندCo2از طریق برگ ها نیز جذب می شوند.کما اینکه جذب شبنم ومه از طریق شاخه و برگ در ادامه ی حیات گیاه موثراست،ولی جذب از طریق شاخه وبرگ در مقایسه با مقدار جذب از راه ریشه بسیار ناچیزاست.نقش ریشه به عنوان لنگر گیاه نیز از بسیاری جهات حائزاهمیت است.

حیات درخت ارتباط مستقیم با ریشه دارد،بنابراین هنگام حفر گودال،شخم زدن و رفت وآمدماشین های سنگین در مسیر ریشه توجه به آسیب ندیدن ریشه ضروری است.استفاده از کودهای نامناسب و به کارگیری وسایلی که باعث ضربه خوردن به ریشه و پوسیده شدن آن می شوند،دراز دست دادن کیفیت درخت و کوتاه شدن عمر آن،تاثیر به سزایی دارند.

عوامل مهم در ثمر دادن گیاه:

یکی از عوامل مهم در ثمر دادن گیاه،عمود قرار گرفتن آن برای دسترسی به نور خورشید است .اگر هنگام کاشت از پروفیل استفاده شود،ریشه گیاه می تواند به عمق بیشتری نفوذ کند و به صورت قائم رشد کند.در غیر اینصورت ،در همان اوایل رشد ،به علت قرارگرفتن زیر پوشش علف های هرز و در نتیجه عدم دریافت نور کافی ،آسیب می بیند.از طرفی نفوذ ریشه به عمق زمین باعث دریافت بهتر آب توسط ریشه و طول عمر بیشتر گیاه ومقاومت آن در برابر باد،رانش ولرزش زمین می شود.گیاهی که ریشه ی عمیق دارد،در برابر سیل وشسته شدن خاک و سرمای طاقت فرسا دوام می آورد.

چند عامل مضر برای ریشه :

  1. تهویه کم در محیط ریشه از عوامل محدودکننده ی ریشه است.
  2. زخمی شدن ریشه با قطع شدن آن،سلامتی ریشه را به خطر می اندازد.
  3. کاهش یا افزایش غیر متعارف خاک،هردو،از عوامل محدودکننده ی رشدریشه به شمار می روند.
  4. غالبا دمای کم یکی از عوامل محدودکننده ی رشدریشه است وگاهی اوقات بالا رفتن درجه ی حرارت سطح خاک موجب متوقف شدن آنها می شود.برای اکثر گیاهان دمای 20 تا 25 درجه سانتی گراد در اعماق خاک برای رشد ریشه مناسب است. رشد ریشه درختان میوه در دمای 4/5 تا 7 درجه سانتی گراد متوقف و یا بسیار کنده می شود.

ریشه پسته

آیا می دانید که :

  • قبل از آنکه آب بتواند توسط ریشه ها جذب شود باید وضعیت خاصی را در خاک پیداکرده باشد.

همان طور که ریشه نمی تواند هر رطوبتی رااز خاک جذب کند خاک نیز اجازه ورود هر رطوبتی را به داخل ریشه نمی دهد.

  • پسته از جمله گیاهانی است که ریشه زایی محوری و قدرت تولید ریشه های فرعی در آن ضعیف است.

این گیاه در خاک های لومی کچی می تواند بیش از 2 متر در خاک نفوذ کند.

خرید آنلاین پسته ومغز پسته :

خرید آنلاین پسته ارزان رفسنجان، خرید آنلاین مغز پسته رفسنجان، خریدآنلاین پسته، خرید آنلاین پسته صادراتی، خرید آنلاین پسته لوکس، خرید آنلاین مغز پسته، پسته آجیلی برای خرید به وب سایت ما مراجعه و از قسمت فروشگاه پسته دات کام محصول مورد نظر خودرا انتخاب کنید .

 

 

 

 

مطالب مرتبط

پنکیک پسته ای

پنکیک پسته ای یک صبحانه ی مقوی وخوشمزه است که بدلیل وجودشیر سرشار ازکلسیم و پروتیین است وبرخلاف تصور برخی که فکر میکنند درست کردن پنکیک بسیار زمان بر و دشوار است باید گفت با داشتن مواد اولیه به راحتی میتوان آن را درست کرد. مواد لازم برای تهیه ی پنکیک پسته ای : شیر: […]

باقلوا پستته ای

باقلوا پسته ای

همراهان وب سایت پسته دات کام در اینجا میخواهیم طرزتهیه باقلوا پسته ای را برایتان توضیح دهیم: باقلوا پسته ای یک شیرینی خوشمزه وبسیار مفیداست که به دلیل وجود پسته سبب کاهش میزان کلسترول بد در بدن میشود. مواد لازم برای تهیه خمیر باقلوا پسته ای: آب ولرم یک استکان شیرنصف استکان روغن جامد آب […]

زمان کوددهی

کود مرغی،اسب،گوسفند وکودگاوی به صورت چالکود میباشند.

که به این صورت انجام می گیرد:اول اینکه باید در طول یا ردیف درختان پسته ،یک کانال سرتاسری حفرشود.

بعد از آن این کانا یا همان چالکود باید در انتهای سایه اندازبه عمق 40تا50سانتی متر حفر شود.

در این زمان باید متناسب با نیاز درخت در چالکودها،کود ریخته شود.

کودکلسیم برای درخت پسته

کلسیم مورد نیاز پسته با استفاده از کود کلسیم  : مقدار مورد نیاز کلسیم (کودکلسیم )برای پسته از عناصر دیگر خیلی بیشتر می باشد . جذب کلسیم  توسط پسته  فقط ازطریق نوک تار های کشنده صورت می گیرد. که هنوز مریستم اولیه بوده و حلقه کاسپاری دور سلول های ریشه را نگرفته قابل جذب می […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *